طراحی فرآیند، تصفیه پسماند لجن اسیدی و تبدیل به قیر

شرکت مهندسی پتروپارس صنعت هیوا، با تلاش گروه تخصصی خود در پروژه ای مبتکرانه اقدام به طراحی و تصفیه این نوع پسماندها با ظرفیت های مختلف نموده است. محصول نهایی این فرآیند نوعی قیر است که می تواند در صنایع و خدمات مختلفی از جمله: راهداری، راهسازی، تولید آسفالت شهری، ایزوگام و تولید عایق رطوبتی مورد استفاده قرار گیرد.

موارد مصرف قیر تولید شده

ghir 3

قیری که با این روش تولید میشود مشابه قیر تولیدی کارخانه های قیر می باشد و می تواند مصارف و استفاده های مختلفی داشته باشد. مهمتر آنکه هزینه تولید آن، یک سوم تا یک چهارم هزینه تولید قیر در دیگر کشورهاست. بدیهی است که قیمت تمام شده این نوع قیر، آن را به محصولی مناسب، جذاب و قابل رقابت در بازار ایران تبدیل کرده است.

لجن اسیدی، ماده اولیه تولید قیر

ghir 2

با هدف کاهش آسیب های زیست محیطی، شرکت مهندسی پتروپارس صنعت هیوا اقدام به تولید نوعی قیر کرده است. به این منظور، لجن اسیدی طی یک فرآیند اسیدزدایی، در راکتورهای بزرگ مخلوط شده و افزودنی های خاصی به آن افزوده می شود و در نهایت با گازگیری، تبدیل به قیر می شود.
هم اکنون 120 کارخانه تصفیه روغن در کشور فعالیت می کنند. بر اساس برآوردها از هر تن پساب تصفیه روغن می توان تا حدود 800 کیلوگرم قیر تولید کرد که میزان تولید روزانه آن بر اساس میزان تولید پساب هر کارخانه متفاوت است.

لجن اسیدی آلوده کننده محیط زیست

ghir 1

هر کارخانه تصفیه روغن بر اساس میزان تولید خود از 2 تا 20 تن لجن تولید می کند. این لجن به شدت آلوده کننده است و نباید وارد محیط زیست شود. بنابراین کارخانه های تصفیه روغن برای نگهداری این لجن با مشکلات بیشماری مواجه هستند و نمی توانند آن را به عنوان پساب صنعتی وارد محیط زیست کنند. در طی سال های گذشته مقادیر زیادی از این لجن اسیدی در حوضچه هایی جمع آوری شده است.

مجوزها

پتروپارس صنعت هیوا اولین شرکتی است که این محصول را به تاییدیه کارگروه ارزیابی و صلاحیت شرکت های دانش بنیان (زیر نظر ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) رسانده است. این شرکت دارای مجوز فناوری از وزارت علوم و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می‌باشد و علاوه بر این که تست های آزمایشگاهی و میدانی را پاس کرده است، دارای مجوزهای لازم و تاییدیه از کارخانه های صنعتی مصرف کننده این محصول می باشد.