تولید نانوذرات آهن صفرظرفیتی به صورت کلوئیدی و پودر وکیوم

پتروپارس همیشه تلاش کرده است تا محصولات شیمیایی تولیدی، با نیازهای موجود در صنعت انطباق کامل داشته باشد.
یکی از محصولات تولیدی پتروپارس، نانوذرات آهن صفرظرفیتی می باشد. هزینه های تولید بالا، پیچیده بودن فرآیند تولید و مشکلات مربوط به جداسازی و نگهداری این ماده از جمله مواردی بود که این شرکت را برآن داشت که به تولید این ماده همت گمارد. تولید این ماده در این شرکت با بهره گیری از خاصیت مغناطیسی ذرات نانوآهن و سنتز آن ها از طریق کاهش در فاز مایع انجام شده است. گواهی ثبت اختراع این محصول در سازمان اسناد و املاک کشور ثبت گردیده است.

مزیت های استفاده از نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی

Fe 3
  • کاهش هزینه های فرآیند تصفیه آب، به طوری که نیازی به ساخت تجهیزات پیچیده و گران قیمت نمی باشد.
  • نانــو ذرات آهن صفرظرفیتی قابلیت این را دارنــد که بتواند در مدت زمان کوتاهی، غلظت های زیادی از آلودگی را از بین ببرند.
  • قابلیت استفاده از این نانو ذرات برای حذف انواع آلاینده های آلی و معدنی و فلزات سنگین.
  • کاربردهای متنوع (قابلیت استفاده در آب های زیرزمینی، رودخانه ها، چاه های آبیاری و دستگاه های تصفیه آب).
  • قابلیت بازیابی مجدد واستفاده دوباره از آن ها برای حذف آلایندگی
  • سازگاری بیشتر با محیط زیست (نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی تثبیت شده روی شن).

روش های استفاده از نانوذرات آهن صفر ظرفیتی

Fe 2

در طرح های نیمه صنعتی صورت گرفته، از این ذرات به دو طریق برای رفع آلودگی آب های زیرزمینی استفاده شده است:
1- تزریق ذرات به چاهک های حفر شده
2- استفاده از دیوارهای نفوذپذیر یا فیلترهای حاوی نانو ذرات
در روش اول نانــو ذرات آهن صفر ظرفیتی را تحت فشــار و از طریق چاهک های حفر شــده به منابع آب تزریق می کنند. این عمل باعث می شــود تا نانو ذرات تحت فشــار روی ذرات خاک موجود در سفره های آب زیزمینی قرارگیرند و منطقه ای را تشــکیل دهند که آلودگی های آب با عبور آن از این ناحیه و تماس با این نانو ذرات، از بین برود. در روش دوم، نانــو ذرات آهن صفر ظرفیتی را در دیوارهای نفوذپذیری که در مســیر جریان آب قرار گرفته اند، می ریزند. در این روش نیز مشابه روش قبلی، آب آلوده با عبور از این دیوار نفوذپذیر، تصفیه می شود.

حذف آلاینده های آب با استفاده از نانوذرات آهن صفر ظرفیتی

Fe 1

اکثر صنایع دارای پساب های آلوده می باشند که رهاسازی این پساب ها در محیط زیست موجب آلودگی آن و ایجاد خطر برای گیاهان، جانوران و انسان می شود. نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی از طریق واکنش های اکسیداسیون و احیا  و جذب سطحی، آلاینده ها را از محیط حذف می کنند.

مکانیزم عملکرد این نانوذرات  بدین صورت است که این ذرات بخشــی از آلاینده های موجود در آب نظیر نیترات، نیتریت و ترکیبات کلریددار را یا به طور کلی از محیط حذف کرده و یا با تبدیل آلاینده به شکل های دیگر، درجه سمیت آن ها را کاهش می دهند. نانو ذرات آهن صفر ظرفیتی گونه های دیگری از آلاینده ها نظیر فلزات سنگین، فسفات و آرسنات را روی سطح اکسید شده خود جذب سطحی می کنند و بدین ترتیب غلظت این آلاینده ها را در محیط کاهش می دهند.

مجوزها

پتروپارس صنعت هیوا دارای مجوز فناوری از وزارت علوم و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می‌باشد و علاوه بر این که تست های آزمایشگاهی و میدانی را پاس کرده است، دارای مجوزهای لازم و تاییدیه از کارخانه های صنعتی مصرف کننده این محصول می باشد.